Raft.cz

Tisk z adresy http://www.raft.pl/Clanek-Dzika-Orlica-aneb-hranicni-toky.aspx?ID_clanku=2658 edit=3
- Reklama -
Půjčovna lodí na Metuji, Úpě a Labi

Dzika Orlica aneb hraniční toky

Diskuse nad článkem

Eki díky!
Václav
25.03.2026 23:44
Hezký se tvůj článek čte.
Jak je to?
Chobotnice
26.03.2026 07:47
A jak je to, když vede hranice tokem, který ale má aktivní nezničené řečiště a posunuje se? Smědá v hraničním úseku sice už není tak aktivní jako o kousek výš nad Černousy, ale i tak, při pohledu na fotomapu se dá pozorovat, jak Levotočivé meandry podnikají výpad do Polska a pravotočivé zas k nám... A patníky jsou po okolních pastvinách. 😀 Smajlík
Re: Jak je to?
Eki
26.03.2026 13:40
Ahoj Václave a děkuju.

Ahoj Honzo, myslím, že je tam nějaký úzus a hranice se tím pádem s aktuálním průběhem koryta nemění, například že hraniční znaky jsou na obou stranách toku a hranice je uprostřed mezi nima. Ale mám známého, co to dělá a kontroluje, tak se ho raději zeptám Smajlík
Re: Jak je to?
HH
26.03.2026 15:25
Záleží na tom, jestli v daném úseku je hranice stanovena mezistátní smlouvou jako pevná nebo pohyblivá. Neexistuje univerzální princip, v různých částech státní hranice se tato právní úprava liší.
Viz www.zdeneksmida.cz/teorie-stat...
Re: Jak je to?
Eki
30.03.2026 19:10
Známý, co v tom dělá, mi potvrdil, že jsou dva typy hranic na toku. Buď jsou pevné - u nás se Slovenskem a pak s Rakouskem mimo hraniční Dyje. Tam odpovídají hraničním znakům, jejich spojnicím ap. bez ohledu na to, co vyvádí tok.
Druhý typ hranic uprostřed toku jsou ty volné - hranice jde prostředkem toku, nebo plavební dráhy a drobné změny jsou přípustné. U nás jśou to ty hranice s Německem a Polskem, tedy i Divoká Orlice. Když je velká změna, tak se tok buď vrátí zpět do původního koryta, nebo se to dohodne nějak jinak Smajlík
Krásný jarní sjezd
Vašek
26.03.2026 21:56
Krásné počasí, nádherná čistá voda, krásná řeka.
Jen těch 5 kubíků asi bylo málo. Co ale můžeme chtít když bylo málo sněhu.
Podle mých zkušeností je třeba alespoň 7 kubíků. Při cca 10 už se dá dojet až do Klášterce (pokud chceme na Zemské bráně vynechat nebezpečný úsek, stačí přenést vpravo cca 100 m pod nejtěžší peřeje - přistát je lepší nad mostem. Dojezd za most je poměrně obtížný a případný strom by mohl být velký problém).
nowa reakcja na artykuł
Pravidla diskuse: Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova. Odkazy zadávejte ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.
Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo se zaregistrujte a získejte další výhody.
nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu